تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۳ اسفند ساعت ۱۶:۵۶ بازدید: 602      نظرات: 0      کد مطلب: 10779
نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استانها

ضرورت تعیین محدوده تاریخی شهرهای حاشیه کشور


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان ها خواستار تعیین محدوده تاریخی شهرهی تاریخی کشور شد.
مصطفی احمدزاده با اشاره به معضلات حوزه میراث فرهنگی اظهارداشت: فقط در  شهرهایی چون شیراز، یزد، اصفهان و ... نیست که ما محدوده تاریخی داریم. خیلی از شهرهای کوچکتر با قدمت قابل توجه داریم که ضرورت دارد میراث فرهنگی در تعییین محدوده بافت تاریخی آنها ورود کند. 
وی افزود: در صورتی که این امر محقق نشود معدود بناهای تاریخی که داریم و بسیار ارزشمند و غیر قابل ارزش گذاری هستند از دست خواهند رفت که و بناهایی را ازدست خواهیم داد که هیچ وقت نمی توانیم آن را بازگردانیم.
نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استانها با درخواستی از آقای مونسان و مجموعه میراث فرهنگی کشور مبنی بر ورود به مقوله بسیار مهم "تعیین محدوده تاریخی شهرهای حاشیه کشور " گفت: فقط نباید برای شهرهای بزرگ محدوده تاریخی تعیین شود بلکه باید در این مهم شهرهای کوچکتر کشور هم رسیدگی شود که بسیار حیاتی هستند. 
احمدزاده تصریح کرد: در خصوص شهر (مهاباد)از ایشان انتظار دارم که در این مورد عنایت داشته باشند. تلاش هایی معطوف به تعیین محدوده بافت تاریخی شهر در حال انجام است ولی متاسفانه هنوز در مراحل ابتدایی مانده است که ضرورت دارد در به ثمر رساندن آن تسریع صورت گیرد. بدیهی است حراست از جداره تاریخی شهر مهاباد مسلتزم اقدامات پایه ای و اساسی یعنی تعیین محدوده بافت تاریخی است. 
وی با اشاره به جداره تاریخی در اصلی ترین و قدیمی ترین خیابان شهر مهاباد تصریح کرد: این جداره بخش عمده آن (بیش از 90 درصد) در اختیار اشخاص حقیقی و یا خصوصی است. نیاز هست اقدامات لازم از طرق مختلف در راستای صیانت از بناهای تاریخی از سوی مسئولان سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد.
احمد زاده در پایان خود با تاکید براینکه در گوشه و کنار کشور، تعرضات به سایت های تاریخی در حال وقوع است که متاسفانه برخوردی با آن صورت نمی گیرد افزود: به طور مثال در مهاباد یک "گور دخمه" بسیار نادر مربوط به دوره ماد را داریم. تعداد این گوردخمه در کشور بسیار کم است. جالب این است که چون برای آن تعیین حریم مصوب نشده است؛ یک کشاورز بومی منطقه در قلب سایت اقدام به شخم زدن کرده است. اگر با این گونه مسائل برخورد نشود طبیعتا شاهد بروز بدبینی فزاینده خواهیم بود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد