تاريخ: ۱۳۹۸ جمعه ۱۶ فروردين ساعت ۱۲:۴۴ بازدید: 2390      نظرات: 0      کد مطلب: 10833
خوانشی ترکیبی از هنر و فن در معماری و شهرسازی با تبیین "معماری بصری"

چاپ دو کتاب از پژوهشگر مهابادی در حوزه معماری و طراحی محیط


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، "کتاب معماری بصری + ادراک محیط" و "کتاب الگونگاری طراحی و اجرای غرفه‌های نمایشگاهی برای معماران و طراحان" تازه ترین آثار آزاد بهمنش، پژوهشگر مهابادی در حوزه معماری چاپ و منتشر شد.

 

آزاد بهمنش دانشجوی دکترای تخصصی معماری در دانشگاه تهران و از مدرسین دانشگاهی گروه معماری و معماری داخلی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: کتاب معماری بصری + ادراک محیط در 245 صفحه توسط انتشارات زیباسازی شهر تهران در اسفند 1397 منتشر و روانه بازار شده است.

وی افزود: این کتاب دارای 5 فصل و یک بخش انگلیسی الحاقی است که فصل اول به تبیین همنشینی گرافیک و معماری محیط پیرامون می پردازد و در فصل دوم انسان، محیط و مبادی سواد بصری مورد بررسی قرار می گیرد. در فصل سوم نیز روانشناسی محیط و علوم رفتاری تحلیل شده و در فصل چهارم دیاگرام روابط و دسته بندی اهداف در پروژه های ارائه شده از مولف و دیگر طراحان مطرح جهان گنجانده شده است. همچنین در فصل پنجم مفاهیم و کارکردهای دیگر در طراحی محیط تعریف شده و در بخش انگلیسی نیز مقاله علمی پژوهشی “ISI”  توسط مؤلف درج شده است.

 

بهمنش با اشاره به گستردگی معماری در بخشهای مختلف تصریح کرد: نحوه ساماندهی کالبدی محیط همسو با روانشناختی رفتاری ناشی از آن، عملکرد فضا و انسان را درکنار هم معنا می کند و محتوای این کتاب نیز بر پایه‎ی تخصص و تجربیات چندین ساله در کشورهای خارجی و داخل کشور است که به تبیین این همنشینی و درهم آمیختگی می پردازد. 

وی اضافه کرد: طراحی محیط خارجی و داخلی در ارتباط مستقیم با علوم و هنرهای مختلف از قبیل: معماری، معماری داخلی، گرافیک و مبانی سواد بصری، طراحی صنعتی، ارگونومی، روانشناسی محیط و رفتار، جامعه شناسی، مردم شناسی، زیست شناختی و غیره است. با نگاهی متفاوت می توان گفت که معماری در فضا به بیان کلیات و گرافیک نیز در همنشینی با آن به توضیح جزئیات می پردازد. در حال حاضر گرافیک فضاهای معماری در شهرهای ایران درحال فراموش شدن است و زیبایی بصری آن نادیده گرفته می‎شود و همین امر موجب شده بیشتر شهرهای کشور حالت سرزندگی و اصالت در بافت خود را از دست دهند، در کل کتاب جدید معماری بصری+ادراک محیط برای بررسی و ارائه راهکار این خلاء نگارش شده تا روزنه ای برای برخورد علمی و عملی با این موضوع و نیز درک بصری و تبیین کالبدی بیابد.

آزاد بهمنش در ادامه اظهار کرد: "کتاب الگونگاری طراحی و اجرای غرفه‌های نمایشگاهی برای معماران و طراحان" در 272 صفحه توسط انتشارات سازمان زیباسازی شهر تهران در اسفندماه سال 97 چاپ و منتشر شده است.

وی افزود: طراحی و اجرای غرفه‌های نمایشگاهی همچون آئینه محدبی است که به بزرگنمایی وجوه عوامل مؤثر هنر معماری می پردازد. تمام آنچه که در یک ساختار معمارانه وجود دارد، در طراحی و ساخت یک غرفه نمایشگاهی موجود و مؤثر است. همه چیز به شکلی ظریف و فشرده تر به نمایش درمی آید، لذا با قدم گذاشتن در این عرصه می توان به شناختی دقیق و جامع از نظام و سیستم های معماری در بازه زمانی کوتاه تر دست یافت.

بهمنش تصریح کرد: در این کتاب با تعریف کلی از نمایشگاه و غرفه های نمایشگاهی و نیز اهداف آن، روند طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی به روش " ساخت و ساز سفارشی" مورد بررسی قرار گرفته است که می تواند به عنوان روشی جهت افزایش خلاقیت هنری و کارآمدی تکنیکی بـرای مهندسان معمار و طراح باشد.

 

وی اضافه کرد: هدف از نگارش کتاب الگونگاری طراحی و اجرای غرفه نمایشگاهی - روش ساخت و ساز سفارشی - است که این دیدگاه، مسیری را برای معماران، طراحان و دانشجویان مهیا می کند تا در فضاهای متفاوت و گوناگونی قرار گیرند که هر کدام مستلزم شناخت کافی از سیستم های ساختمانی، محیطی و انسانی خاص برای هر پروژه معماری است. نتایج حاصل از آن را می توان به عنوان الگویی مناسب جهت ارتقاء سطح تجربه هنری، علمی و عملی معماری قلمداد کرد که در مقیاسی فشرده تر و زمانی کوتاه تر خود را نمایان می کند.

بهمنش از جمله معمارانی است که با توجه به خوانش ترکیبی هنر و فن در تعاریف فضاهای معماری و شهرسازی - اندرونی و بیرونی - بر گرافیک عناصر و اجزای تشکیل دهنده در فضاها و مکان‌های متفاوت تأکید فراوان دارد و معتقد است: معماری فعلی در حال حاضر تنها در بخش اندازه و ابعاد گسترش یافته ولی از نظر زیبایی بصری و ادراک بصری توسعه چندانی نیافته است، لذا تعیین استاندارد مشخص و حتی نسبی در زمینه طراحی و معماری فضاها ضروری به نظر میرسد. نمونه این عمل در معماری‌های قدیمی کشور به خوبی نمایان است که علاوه بر سادگی، از نظر زیبایی بصری، دلنشینی و تعلق هر فردی را تحت تأثیر قرار میدهد.

 

وی اضافه کرد: علی‌‌رغم رکود در صنعت چاپ کتاب و کمبود منابع برای انتشار آن، سازمان زیباسازی شهرداری تهران با بررسی آثار، اقدام به چاپ و نشر آنها نمود.

آزاد بهمنش در ادامه با اشاره به اهمیت چاپ و نشر مطالعات در حوزه‌ وسیع معماری اظهار کرد: هدف از انتشار این کتابها که شالودهای از تخصصهای معماری، معماری داخلی، طراحی گرافیک محیطی و تجربیات است؛ دسترسی علاقمندان و دانشجویان  به منابع علمی در این زمینه می باشد. بر همین مبنا در سالهای گذشته نیز دو اثر تحت عنوان "روند معماری داخلی (۱)" توسط انتشارات کلهر تهران در سال 93 به چاپ رسیده که جلد دوم آن در آینده‎ای نزدیک زیر چاپ می‌رود و جلد سوم آن نیز آماده شده که بصورت مقدماتی، پیشرفته و تکمیلی در زمینه رشته معماری داخلی نگارش شده است. در سال 96 نیز دومین اثر شامل "آموزش اسکیس طراحی داخلی" توسط  نشر کتابکده کسری چاپ و روانه بازار شد و در سال 97 چاپ دوم آن منتشر شده است.

وی افزود: در نگارش و تدوین این کتابها بررسی و تحلیل پروژههای انجام شده توسط نگارنده در سبک های مختلف درج شده و در انتهای کتاب آثار خلق شده با نمونه های خارجی توسط طراحان مطرح جهان مقایسه شده تا خواننده کتاب در پایان جمع بندی لازم را خود انجام دهد.

این مدرس دانشگاه در پایان اظهار کرد: متأسفانه دانشجویان معماری و شهرسازی، معماری داخلی، طراحی محیط و یا دیگر رشته‌های مرتبط را بیشتر به سمت یادگیری نرم افزارها و تنها بخش مهندسی اندازه‌ها و ابعاد سوق داده و اهمیتی نه چندان برای شناخت مباحث هنرهای تجسمی بصری و تأثیرات غیر قابل انکار عناصر دیداری در شکل‌گیری فضاها و معانی آنها قائل هستند. پیگیری مسائل مختلف بصورت زنجیری در فضاهای معماری و معماری داخلی و همچنین تبیین زیبایی شناسی بصری محیط پیرامونی و الگونگاری در راستای ارائه اطلاعات و تجربیات چندین ساله است تا همگان بتوانند با بررسی و مقایسه آن به خوانشی فراگیر و پر محتوا دست یابند.

به گزارش هاژه، آزاد بهمنش پژوهشگر مهابادی و دانشجوی دکتری تخصصی معماری در دانشگاه تهران از مهندسین معماری است که در شاخه‌ها و زمینه‌های مختلف معماری، معماری داخلی، طراحی محیط و غرفه‌های نمایشگاهی دارای سابقه چندین ساله می‌باشد که در پروژه‌های متعدد داخلی و خارجی مشارکت داشته است. از نمونه فعالیت‌های وی در خارج از ایران را می‌توان طراحی و مدیریت اجرایی غرفه‌های LNG و ILC در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی کشورهای الجزایر و قطر نام برد. وی در حوزه علمی و پژوهشی نیز از مدرسین دانشگاهی در گروه معماری و معماری داخلی است که دارای کتاب ها، مقالات علمی پژوهشی و نیز شرکت در کنفرانس های بین المللی و ملی می باشد. 


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد