تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ساعت ۱۷:۲۹ بازدید: 889      نظرات: 0      کد مطلب: 11021

اولین مجموعە داستان گروهی داستان نویسان مهابادی منتشر می‌شود


بە گزارش هاژە، اولین مجموعە داستان گروهی جمعی از داستان نویسان مهابادی مشتمل بر ۲۱ داستان کوتاه از ۲۱ داستان نویس مهابادی بە زبان کوردی از سوی نشر ژیر مهاباد منتشر می‌گردد. 
مسئول نشر ژیر مهاباد ضمن اعلام این خبر گفت: این مجموعە بە همت بخش فرهنگی پایگاه خبری هاژە و با همکاری نشر ژیر مهاباد گردآوری و مجوز آن اخذ گردیدە و بزودی منتشر خواهد شد؛ مجموعه مورد بحث کە با نام "ژیاو" بە زبان کوردی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت حاصل خوانشی است از جریان کنونی داستان کوتاه در مهاباد و ثبت یک رویداد مکتوب تاریخی بر اساس توانمندی‌های بالقوه داستان نویسان مهابادی و همچنین انجام پروژەای جامع در چهارچوب ادبیات داستانی.
 وی توضیح داد:  وجود یک پروژه جامع در ادبیات داستانی مدتها بود در شهرستان احساس می‌شد، چنین مجموعەای موجب خواهد شد تا فضای بیشتر و بهتری برای منتقدان این حوزه فراهم آید تا در جهت واکاوی و نقد جایگاه ادبیات داستانی در مهاباد گامهای جدی‌ای بردارند.
یعقوب خضری افزود: اگر با یک نگاه تاریخی و تحلیلی بە مقولە داستان کوتاه بنگریم بە این نکته پی خواهیم برد کە داستان کوتاه کە در سال 1842 توسط ادگار آلن پو بە صورت جدی تاریخ خود را آغاز نمود در حقیقت نمایندە یک رویکرد انتقادی‌ بود که آلن پو نسبت بە جریان‌های ادبیات داستانی مسبوق خود داشت. با توجه بە این مهم مجموعه ژیاو نیز حتی اگر نتواند بخشی از این رسالت مهم را بە انجام برساند حداقل می‌تواند آغازگر چنین سنتی در ادبیات داستانی کوردی باشد. 
وی ابراز امیدواری کرد چنین مجموعەهایی در آینده بیشتر در دسترس منتقدان و نویسندگان این حوزە قرار گیرد و همچنین وجود چنین مجموعەای موجب افزایش اعتماد جمعی نویسندگان جوان شود.
نشر ژیر در اواسط سال 1396 با دریافت مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما فعالیت خود را آغاز نمودە و تاکنون در راستای گسترش حوزه نشر تلاش نمودە است تا با ایجاد تعامل سازنده با نویسندگان و کنشگران حوزە نشر  آغازگر مرحلە نوینی در صنعت نشر و چاپ کتاب در این شهرستان باشد.
 
*شیلر محمودی ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد