تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور ساعت ۱۸:۵۳ بازدید: 1104      نظرات: 1      کد مطلب: 12695

ساماندهی رودخانه مهاباد در پیچ و خم تعلل مسوولان


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، درحالیکه مسسولان مهابادی برای انجام عملیات ساماندهی و لایروبی رودخانه مهاباد یک ماه فرصت دارند هریک به نحوی و با استدلال به یک ماده قانونی از ساماندهی این رودخانه شانه خالی می‌کنند.
در ماههای گذشته غرق شدن پدر فداکار سردشتی و یک شکایت کیفری دیگر مربوط به رودخانه و تشکیل پرونده قضایی برای امور آب و شهرداری مهاباد موجب شده که هر یک از مدیران با تعلل خاصی نسبت به ساماندهی و رفع نقاط حادثه خیز اقدام نمایند.
خالد رحمانی مدیر امور آب شهرستان مهاباد در ششمین جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: حفظ، نگهداری و ساماندهی رودخانه‌هایی که از درون فضای شهری عبور می‌کنند برعهده شهرداری است.
وی افزود: اگر مسولیت حفظ حریم رودخانه برعهده این اداره بود بخش بزرگی ار تصرفات موجود روی نمی‌داد و حتی بخشی از پارک ملت مهاباد نیز جزو حریم این رودخانه محسوب می‌شد.
رحمانی تصریح کرد: کاهش میزان دبی رودخانه مهاباد فرصتی 45 روزه را در اختیار شهرداری گذاشته تا نسبت به نقاط حادثه و لایروبی رودخانه اقدام نماید و امور آب شهرستان نیز آماده همکاری با این سازمان است.
مدیر امور آب شهرستان مهاباد در ادامه بهره برداری از رودخانه را توسط این اداره قانونی خواند اما مسولیت حفظ و نگهداری از آنرا جزو وظایف شهرداری اعلام کرد.
خالد رحمانی در پایان اظهار کرد: مسوولیت هرگونه حادثه در رودخانه مهاباد در داخل شهر برعهده شهرداری است و شهرداری نسبت به تهدیدات و جلوگیری از مشکلات این رودخانه اقدام لازم را انجام دهد.
شیرین برادری مسوول واحد حقوقی شهرداری با انتقاد از عملکرد دستگاه قضایی و امور آب این شهرستان اظهار کرد: در بیشتر پرونده‌های قضایی اعمال سلیقه کارشناسان دادگستری باعث محکومیت این سازمان شده و امور آب شهرستان نیز برای رفع مسولیت از خود در استعلامات همواره به نفع شاکیان شهرداری وارد عمل شده است.
وی افزود: تجربیات تلخ گذشته موجب شده تا شهرداری مهاباد ساماندهی این رودخانه و یا هرگونه عملیات را تنها در صورت وجود مصوبه شورای حفاظت منابع آب انجام دهد.
برادری تصریح کرد: در چند روز گذشته برای نصب تابلوی شنا ممنوع در محل حادثه با امور آب شهرستان اختلاف نظر داشتیم و این اداره شهرداری را مسوول نصب تابلو می‌دانست درحالیکه کمی بالاتر از این نقطه را به قایق‌های تفریحی اجاره داده و یا در نقاط پایین دست حریم رودخانه را برای مصارف کشاورزی اجاره داده و انجام عملیات را در شرایط بحرانی عملا ناممکن ساخته است.
وی اضافه کرد: شکایت‌های کیفری از امور آب و شهرداری مهاباد در دادگاه مفتوح است و کارشناسان باید میزان تخلفات را بصورت سهمی اعلام نمایند.
مسوول واحد حقوقی شهرداری در پایان اظهار کرد: از اقدامات شهرداری در رودخانه برای محکومیت این سازمان سو استفاده می‌شود و همیشه بیم آن وجود دارد با اجرای یک عملیات و یا ساماندهی یک نقطه مسوولیت حقوقی حادثه‌ای را به شهرداری نسبت دهند.
حسن گیته معاون خدمات شهری شهرداری مهاباد در ادامه اظهار کرد: درحال حاضر 60 متر از نقطه پرخطر این رودخانه فنس کشی شده و 75 متر از حاشیه رودخانه در پارک خانواده نیز برای جلوگیری از حوادث قبل از ساماندهی فنس کشی شده است.
وی افزود: بدلیل نیاز به بودجه بالا برای لایروبی، این امر نیازمند دستور شهرداری و اعضای شورای شهر است و باید در کمیسیون مربوطه طرح و اعلام نظر شود.
گیته تصریح کرد: شهرداری برای انجام هرگونه عملیات با مصوبه اعلام آمادگی می‌کند.
ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این خصوص اظهار کرد: تعلل و شانه خالی کردن از مسوولیت توسط مدیران تنها مشکلات را دوچندان کرده و در مدیریت شهری همه ادارات باید در تعامل و هماهنگی باشند.
وی افزود: محکومیت شهرداری در هر پرونده قطعا به زیان شهروندان است چراکه جریمه محکومیت‌ها از جیب شهروندان پرداخت می‌شود.
شجاعی تصریح کرد: افزایش محکومیت‌ها به افزایش هزینه‌های شهرداری منجر می‌شود و در شرایطی که شهرداری در رکود درآمدی قرار دارد تمامی تلاش‌ها باید در راستای کم کردن هزینه‌ها بر این سازمان باشد.
فرماندار مهاباد در پایان تأکید کرد: تمامی ادارات و ارگانها برای انجام امورات باید با شهرداری تعامل داشته باشد چراکه شهرداری در بسیاری از موارد برای رفع مشکلات ادارات این شهرستان را یاری کرده است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیم هستم ۱۳۹۸/۶/۲۶
باسلام وتاسف فراوان از اظهارات خانم برادری و استدلال بی ربط ایشان .همه میدانیم که درتمام مملکت شهرداریها مسول امور مربوط به رودخانه ها واماکن عمومی وتفرجگاها و....میباشد نامبرده با سوابقیکه در پروندهایی مربوط به افراد وشهرداری دارند اصلا صلاحیت مسول امور حقوقی شهرداری را ندارند چگونه میشود شهرداری با اینهمه جریمه ها ودرامدی دارد از جلوگیری حوادث اینچنینی عاجز است؟ اگر جلو دزدیهاییکه در شهر داری صورت میگیرد گرفته شود درامد شهرداری بسیار است .افسوس که ارگانی نیست به ثروتهای کارکنان شهرداری رسیدگی کند تا مشخص شود که چه افرادی با چه درامدهایی از شهرداری اکنون بازنشسته شده اند والان چندین تالار واپارتمان وزمین و....را دارند وکسی نیست بپرسد با حقوق شهرداری میشود چنین ثروتی جمع کرد؟ به هر حال فکر میکنم بجای صرف هزینه های بیجا واجرای طرحهای نا کار امد وبه کارهایی دست بزنند که منافع ملت را در بر داشته باشد وجان مردم در اولیتشان باشد.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد