تاريخ: ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ ارديبهشت ساعت ۱۰:۵۴ بازدید: 460      نظرات: 0      کد مطلب: 14729

مقبره شیخ‌صوفی در بوکان ثبت ملی شد


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: مقبره شیخ‌صوفی واقع در روستای «علی کند» از توابع بخش سیمینه این شهرستان، ثبت ملی شد.

عبدالله سرخ‌آبی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این اثر فرهنگی تاریخی بوکان در شورای ثبت آثار غیر منقول واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده و در این فهرست جای گرفت.
وی ادامه داد: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی نامەای در تاریخ سوم اردیبهشت، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی «قبرستان شیخ صوفی» بوکان واقع در روستای علی‌کند را به شماره ثبت ۳۲۷۱۴ ابلاغ کرد.
وی اضافه کرد: این اثر تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، طبق مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده» جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر تنها با تایید و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممکن خواهد بود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان افزود: این اثر تاریخی که مربوط به عصر صوفیه است در داخل آرامستان قدیمی روستا قرار دارد و در سال‌های گذشته به دست غارتگران آثار ملی تخریب شده است که با این ثبت ملی امید می رود که مرمت و بازسازی شود.
وی  با بیان اینکه با ثبت این اثر تاریخی تعداد آثار ثبت ملی شده بوکان به ۹۳ اثر افزایش یافت، گفت: چهار محوطه دیگر شامل تپه خاتون زهرا، تپه اسکندری، تپه قلعه اربنوس و تپه یکشوه برای ثبت ملی معرفی شده است.
به گزارش ایرنا، روی این مقبره سنگ های دست نوشته داشته که یا تخریب شده و یا به غارت رفته است.
این شهرستان دارای آثار و ابنیه های باستانی و تاریخی و مذهبی متعددی همچون قلعه سردار، مسجد جامع، گنبد سردار، مسجد حمامیان، زندان آغجیوان، تپه سماقان، تپه قلاچی و قراوه حاج شیخ گل، پیرمحمد، پیر اسماعیل و خانقاه زنبیل است.
در داخل و اطراف شهر دارای آثار باستانی فراوانی است که تاکنون ۹۳ اثر از آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد