تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۳۱ خرداد ساعت ۱۱:۱۱ بازدید: 977      نظرات: 0      کد مطلب: 14964

حاشیه نگاری سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی به مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی به شهر مهاباد که بدون دعوت از اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان صورت گرفت با واکنش پیشکسوتان این شهرستان روبرو شد.

ناصر خدایاری مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی روز پنج شنبه در سفری یک روزه به مهاباد در جلسه شورای فرهنگ عمومی حاضر شد و عدم دعوت از پیشکسوتان و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد با واکنش منفی فعالان این عرصه بخصوص پیشکسوتان روبرو شد.

مناف ایرانپناه پیشکسوت عرصه تئاتر، رادیو و تلویزیون در واکنش به این سفر که بدون اطلاع هنرمندان صورت گرفت، اظهار کرد: اگرچه سفر کوتاه و گذرای بالاترین مقام حوزه فرهنگ و هنر استان به شهر مهاباد در این روزهای کرونایی قابل درک و نمی‌توان آن را کتمان کرد، اما باید مجالی ولو کوتاه به اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان داده می‌شد، چراکه مدتهاست هنرمندان این شهرستان خواستار دیدار و نشست با ایشان هستند.

وی افزود: گاهی دیده شدن و شنیدن صدای اصحاب فرهنگ و هنر سرآغازی برای حل قسمت عمده مشکلات و مسائل موجود می‌شود.

ایرانپناه تصریح کرد: اگرچه در وضعیت فعلی کرونا بهانه‌ای برای عدم دیدار و نشست با اصحاب فرهنگ و هنر می‌شود اما در سال‌ها و ماه‌های گذشته که شیوع کرونا هم وجود نداشت، چنین دیدارهایی ضروری به فراموشی سپرده می‌شد و وضعیت  فعلی تداوم روند قبلی است.

وی اضافه کرد: علی‌رغم خواست اکثریت اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد مدیران رده بالای فرهنگ و هنر استان از حضور در بین اهل فرهنگ و هنر شهرستان همواره خودداری کرده‌اند که غیر قابل توجیه است.

این پیشکسوت عرصه فرهنگ و هنر شهرستان در ادامه در واکنش به اظهارات رییس اداره فرهنگ و ارشاد مهاباد مبنی بر استقبال مدیرکل به سفر به مهاباد و برگزاری نشست‌های متعدد با اصحاب فرهنگ و هنر اظهار کرد: از رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان می‌خواهیم در راستای شفافیت هرچه بیشتر، تاریخ حضور و تعداد نشست‌های مدیرکل محترم با هنرمندان وادیبان شهرستان مهاباد را اعلام نماید.

وی در ادامه خواستار اعلام آخرین وضعیت احداث مجتمع فرهنگی و هنری مهاباد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر چند سال گذشته به مهاباد اعلام کرد، شد و افزود: هنرمندان و ادیبان شهرستان انتظار دارند مدیرکل محترم گزارشی از اعتبارهای اختصاص یافته به شهرستان را ارائه نماید.

مناف ایرانپناه در پایان اظهار کرد: اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد از مسوولان شهرستان انتظار دارند در جریان سفر مدیران ارشد و رده بالای فرهنگ و هنر استان و کشور به مهاباد قرار بگیرند و یا حداقل زمان برگزاری نشست و یا سفرها به اطلاع عموم رسانده شود تا هنرمندان از سفرها اطلاع داشته باشند.

تعدادی از پیشکسوتان عرصه تئاتر نیز به سفر بدون اعلام قبلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی واکنش نشان دادند و خواستار برگزاری نشست مدیرکل با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان برای پیگیری مطالبات شدند.

سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در واکنش به انتقادها علت عدم دعوت از هنرمندان شهرستان برای جلسه را وضعیت فعلی و شیوع کرونا و کمبود وقت مدیرکل استان اعلام کرد و گفت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در هر شرایط و موقعیتی دعوت اصحاب فرهنگ و هنر مهاباد را پذیرفته و همانگونه که در جلسه روز پنج شنبه اعلام شد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیشترین سفر به شهرستان‌ها و پیگیری مسائل را داشته اند.

وی افزود: سفر یک روزه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مهاباد درحالی صورت گرفت که ایشان باید بعدازظهر در جلسه‌ هم استانداری شرکت می‌کرند و موکول کردن جلسه مهاباد نیز بدلیل عدم حضور برخی مسوولان در روزهای دیگر غیر ممکن بود.

جوانبخت تصریح کرد: بنا به مصلحت، رعایت دستورالعمل‌ها با توجه به وضعیت قرمز کرونا در مهاباد و پرهیز از تفکیک و انتخاب تعدادی از هنرمندان که تعدادشان کم نیست، از دیدار مدیرکل با هنرمندان صرف نظر شد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد