تاريخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ فروردين ساعت ۹:۴۵ بازدید: 1550      نظرات: 1      کد مطلب: 6384

حفاری تپەهای باستانی اشنویه با بیل مکانیکی

آسو عبدی کارشناسی ارشد باستانشناسی


شهرستان اشنویه یکی از شهرستان های جنوب غرب دریاچه ارومیه است که از لحاظ فرهنگ و محوطه های تاریخی و پیش از تاریخ در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است که یکی از  محدوده جغرافیای گذرگاه های میان کوهی برای ورود انسان ها به فلات ایران بوده و وجود همین دره های میان کوهی باعث استقرار انسان ها در دشت های حاصلخیز و پر آب  پایین کوهای کیله شین رندوله بابوله و سپی ریز که از نظر تنوع گونه های گیاهی و جانوری و اقلیم معتدل در تابستان و بهار شده است.
از مهم ترین این استقرارگاهها میتوان به تپه دنخه‌‌ کهنه روستا داره تو کانی حوا دژ باستانی قلات گاه و... اشاره کرد که متاسفانه در جهت نگه داری و حفاظت  این محوطه ها به عنوان سند و شناسنامه اشنویه از طرف میراث  فرهنگی اشنویه هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته بلکه با اغراق و تشویش اذهان عمومی در مورد ماهیت و کاربرد این محوطه ها در موقع آبادانی باعث توهم پیدا کردن کنج در این تپه ها و از بین رفتن این محوطه ها شده است. حفاران قاچاقچی، پا را از گلیم خود فراتر نهاده با بیل و کلنگ  و با ماشین های سنگین مثل بیل مکانیکی و لودر به جان این محوطه ها افتاده اند.
هنوز چند ماهی از حفاری و ویران کردن دژ اوراتویی قلات گاه که معماری سنگی آن در نوع خود بی نظیر است نگذشته است که متاسفانه چند روز پیش یکی از تپه های هزاره اول قبل از میلاد به اسم گردی مزه  که در 1000 متری جنوب شرق دنخه و در 1500 متری جنوب غرب روستای سرگیز واقع شده است، دزدان فرهنگ و تمدن اشنویه شبانه به جان تپه افتاده اند و باعث خسارت و ویرانی زیادی به تپه شده اند. اگر اقدام جدی نسبت به این جور حفاری ها از طرف دستگاهای اجرای صورت نگیرد مطمئن میراث فرهنگی شهر به کلی از بین میرود. 
حالا کدام از دوستدان میراث فرهنگی اشنویه جواب گوی این حفاری میباشد؟

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۱/۲۶
تاراج تمدن یعنی تاراج پیشینه فرهنگ و فکر

نظر خود را براي ما ارسال كنيد